Skip to main content
ONDREJ BLAHO

Street & Documentary & Portrait photographer

Fotografuji od roku 2015 a od začátku mě fascinuje pozorování lidí v různých, často zcela obyčejných situacích. Od svých snímků mám dvě očekávání – měly by zachytit malý a na první pohled až bezvýznamný okamžik v něčím životě a zároveň dát divákovi dostatek prostoru tak, aby si velkou část příběhu domyslel již on sám. Svět, jak ho vidím já, svět který ale na své dotvoření ještě čeká.

Mám rád dokumentární a pouliční fotografii, ale také abstrakci a surrealismus, portréty zajímavých žen a mužů. To vše se snažím ve své práci kombinovat. Dlouhé hodiny trávím nad ikonickými snímky Steva McCurryho plnými sytých barev, obdivuji fotografie Antonína Kratochvíla, ironický i cynický humor Elliota Erwitta a smysl pro okamžik, jak ho zachytil a popsal Henri Cartier-Bresson. Jednou bych chtěl fotografovat alespoň trochu jako oni.

Moje dosavadní práce se skládá z několika projektů s různým zaměřením. „24hrs“ se zaměřuje na pouliční fotografii, černobílé momentky v průběhu let stále více s důrazem na výtvarnou stránku. Projekt „Faces of…“ je naopak z velké části barevný a skládá se z pouličních portrétů pořízených pouze za použití přirozeného světla. „Portréty“ představují  oproti tomu vysoce stylizovaný počin, který odstartoval v covidovém roce 2020 – ulice se vyprázdnily, lidé zakryli tváře rouškami a hranice uzavřely. Zde jsem se dosud nejvíce věnoval a věnuji postprodukci a výsledkem tříletého úsilí je pak publikace „18“, která vyšla v druhé polovině roku 2023. Poslední a spíše okrajový projekt představují „Corners“, zákoutí různých měst a míst zachycených v barvách během mých cest.

Kromě výše zmíněné publikace „18“ vyšla v roce 2023 také fotokniha „24 hrs“, která představuje výběr fotografií ze stejnojmenného projektu z let 2020 až 2023.

Vybavení: Q3, Sony A7IV, OM-5

SW: CaptureOne, NikCollection

Ondrej Blaho Photography

Brno/Prague
Czech Republic